Jdi na obsah Jdi na menu

Dobrovolní hasiči absolvovali dvoudenní výcvik

27. 5. 2015

Stovka dobrovolných hasičů z jednotek SDH obcí předurčených k činnostem na úseku ochrany obyvatelstva, mezi nimiž bylo i 5 členů okrouhlecké zásahové jednotky, absolvovala v Tišnově a jeho okolí dvoudenní praktický výcvik, jehož podmínky se blížily situacím, se kterými se mohou hasiči při odstraňování následků mimořádných událostí setkat.

Členové 18 jihomoravských dobrovolných jednotek museli absolvovat šest stanovišť, které byly v letošním roce zaměřeny na problematiku technických zásahů. Na každém stanovišti byl nejprve lektory z řad příslušníků HZS Jihomoravského kraje a Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně položen teoretický základ, na který plynule navazovala praktická část. Hasiči se tak v průběhu dvou dní naučili provizorně zaplachtovat poškozenou střešní konstrukci, odstranit popadané stromy (mj. i z vozidel a budov), bezpečně překonat vodní tok, stavět stany, připravovat hadicové vedení z hadicového automobilu nebo zprovoznit kontejner nouzového přežití. 

Nocleh měli hasiči k dispozici v improvizovaných podmínkách školícího Zařízení Tišnov a strava pro cvičící byla zajišťována s využitím prostředků týlového zabezpečení jednotlivých jednotek SDH obcí (každá z jednotek kategorie JPO III je vybavena i prostředky pro ohřev a distribuci stravy).  Tuto cestu organizátoři zvolili, aby i tyto činnosti odpovídaly skutečným situacím, se kterými se u zásahu lze setkat.

Podobný výcvik, který byl však zaměřen na problematiku povodní, už okrouhličtí dobrovolní hasiči absolvovali v loňském roce. Ukázalo se, že jde o dobrou a kvalitní odbornou přípravu na řešení mimořádných událostí, kterou naše jednotka zužitkovala při nasazení v polovině loňského roku při povodních na Znojemsku, kam byla vyslána.

Školení se absolvovali Josef Kadlec, Miloslav Mareček, Aleš Čížek, Josef Tichý a Miroslav Juřík. Jako lektor za Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje se výcviku zúčastnil Pavel Chlup, který slouží jako velitel družstva na požární stanici v Boskovicích. Všem zúčastněným děkujeme za účast a reprezentaci naší obce.

Zdroj: JSDH Okrouhlá, HZS JMK

 

Náhledy fotografií ze složky Výcvik v Tišnově 2015