TC JSDH oksrku Benešov - požár lesa Suchý 2013

31. 10. 2013

V pátek 18. října 2013 přerušil podvečerní klid severního výběžku jihomoravského kraje ostrý zvuk osmi sirén. V obci Suchý začalo velké taktické cvičení benešovského okrsku (okres Blansko). K simulovanému požáru lesa dorazila jako první cisterna místní jednotky a ihned začala s lokalizací požáru pomocí dvou útočných proudů C. Krátce na to dorazila velkokapacitní cisterna ze sousední Žďárné, která neprodleně začala doplňovat vodu první cisterně. Druhé družstvo SDH Suchý spolu s dalšími šesti jednotkami okrsku, které se postupně sjížděli na místo události, byla vytvořena dálková doprava vody na místo požáru z místního rybníka. Souběžně s tím bylo zřízeno osvětlení pomocí agregátů. Protože bylo cvičení plánováno na několik hodin, bylo rovněž vybudováno nezbytné týlové zabezpečení.

Do dálkové dopravy vody se zapojilo celkem 7 cisteren a 2 přenosné stříkačky PS12, které vytvořily dvojité vedení o celkové délce přibližně 800 metrů. Cisterny velmi dobře posloužily jak zásobárna vody během vytváření dálkového vedení. Ale i poté, co byla dálková přeprava zprovozněna, sloužily cisterny jako vyrovnávací nádrže. Díky tomu se podařilo splnit jeden z hlavních cílů cvičení: zajistit několikahodinovou nepřerušenou dodávku vody na požářiště. A to i přesto, že dva útočné proudy byly v průběhu cvičení rozšířeny o hašení lafetou a navíc byla simulována porucha jedné ze stříkaček, což vedlo k přerušení dálkové dopravy vody. Vzhledem k velkému množství nasazených sil a prostředků bylo cvičení velmi náročné na koordinaci a komunikaci mezi jednotkami.

Časový sled a zasahující technika:

• Vyhlášení poplachu: 18:05 hod.
  • Výjezd jednotky: 18:10 hod.
  • Návrat na základnu: 21:40 hod.
  • Počet zasahujících členů: 1+2, 1+ 3
  • Zasahující technika:
    • CAS 25 ZIL-131 (JSDH Suchý)
    • DA 12 L1Z - Avia A21 Furgon (JSDH Suchý)
    • DA - VW CRAFTER (JSDH Velenov)
    • CAS 25-L 300 (JSDH Benešov)
    • CAS 25 - Š 705 RTHP (JSDH Benešov)
    • CAS 32 - T815 (JSDH Žďárná)
    • CAS 25 - Š 705 RTHP (JSDH Okrouhlá)
    • TA - WV Transporter (JSDH Okrouhlá)
    • DA - WV Transporter + přívěs (JSDH Okrouhlá)
    • DA - WV Transporter + přívěs (JSDH Kořenec)